סכסוכי שכנים, הפרת חוזי זיכרון דברים ועוולות צרכניות – כל אלה הן תביעות פשוטות ללא הליכים משפטיים מסובכים שדורשים עו"ד, לכן ניתן להגישן בבית משפט מיוחד לכך. כאן תוכלו "לשחק אותה" עורכי דין של ממש, להביא ראיות, עדים תמונות ומה שבא לכם.

בית המשפט לתביעות קטנות נועד לשרת את הציבור הרחב בתביעות פשוטות ללא הליכים משפטיים מורכבים וללא ייצוג משפטי קרי בית משפט לעם. התנאים להגשת תביעה קטנה הינם כדלקמן:

1. מדובר בתביעה אזרחית (לא בתחומים כגון: פלילי, דיני עבודה, משפחה וכדומה).
2. התביעה מוגשת על ידי אדם פרטי/יחיד (לא על ידי חברה בע"מ)
3. סכום התביעה הינו עד לגובה של 17,800 ₪
4. התביעה היא למתן צו להחלפת מוצר/מצרך, לתיקונו או לביטול העסקה וכל אלו מוגבלים עד
לסכום התקרה של 17,800 ₪.

מתאים לכל עוולה צרכנית
תביעה לבית משפט לתביעות קטנות תוגש בעיר על פי הפרמטרים הבאים: מקום מגוריו של הנתבע, מקום עסקו של הנתבע, מקום יצירת ההתחייבות (לדוגמא: היכן נקנה המוצר), המקום בו היו אמורים לקיים את ההתחייבות (לדוגמא: לקיים את חוזה השכירות בעיר בה נמצאת הדירה) או המקום שם נעשה המעשה או המחדל (לדוגמא: מקום בו הרכב ניזוק על ידי אחר).

דוגמאות למקרים בהם נכון יהיה להגיש תביעה קטנה: אדם רכש רהיטים מחנות וגילה כי הם פגומים, או שלא סופקו כלל והלקוח רוצה את כספו בחזרה, הפרת חוזה של זיכרון דברים לקניית רכב, סכסוך בין שכנים, אי תשלום הלוואה וכדומה. כל עוולה צרכנית יכולה להיות מוגשת בבית משפט זה. לדוגמא: תביעות נגד חברה טלפון זו או אחרת כאשר לא עמדה בהתחייבות, כאשר סוכן מכירות הבטיח דבר מה – החתים על מסמכים הנוגדים את הבטחתו, כאשר נגבה סכום כספי גבוה מזה שסוכם או כל שרות שהזמנתם ולא קיבלתם או שקיבלתם ואינכם מרוצים.

[לייעוץ בנושא משפט מסחרי ואזרחי – עו"ד נילי שץ]

בלי עורך דין
יש להגיש את התביעה בארבעה עותקים, וכתב הגנה יוגש בתוך 15 יום מיום שקיבל הנתבע את כתב התביעה. שימו לב כי את כתב התביעה ואת כתב ההגנה יש לתמוך בכמה שיותר ראיות, מסמכים, עדים, תמונות. באם יש לכם עדים לאירוע יש להביא את העדים ביום הדיון. זכרו כי ברוב המקרים מתקיים דיון אחד ויחיד ועל כן יש להביא את כל "הקלפים" הן בכתב התביעה או ההגנה והן לדיון עצמו.

תמיד רצוי ומומלץ להיוועץ בעורך דין, גם בתביעות הקטנות. עורך דין יכול לייעץ האם כדאי להגיש את התביעה, לכתוב עבורכם את כתב התביעה או את כתב ההגנה ולהוסיף נקודות או עילות עליהן לא חשבתם קודם. אך עם זאת, אין מניעה כי תנסחו בעצמכם את התביעה. טפסים ניתן להוריד באינטרנט.

באם תוגש תביעה שאינה מתאימה לתביעות קטנות, יעבירה השופט לבית משפט מתאים. בבית משפט לתביעות קטנות אין ייצוג משפטי ועל כן עורך הדין לא יוכל לייצג אתכם. כל היושבים באולם בית משפט זה אמורים לדבר בשם עצמם. עם זאת, ישנם מקרים בהם בית המשפט יתיר ייצוג של עורך דין, אך בנסיבות מיוחדות בלבד. המועצה הישראלית לצרכנות קיבלה היתר מיוחד לייצג אנשים בבית משפט זה, וכמו כן אדם יכול לייצג חבר פעם אחת באם אינו עוסק בכך ובתנאי שאינו עושה זאת בתמורה. קיימת היום מגמה מיוחדת להקים ארגון התנדבותי בבתי המשפט לעזרה בייצוג בתביעות קטנות על ידי מתנדבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.