בדרך בכלל, בין אם ירצו בכך ובין אם לא, הופכים הילדים לקורבן הגדול ביותר במאבק הגירושין המתנהל בין הוריהם. לעיתים קרובות מדי הילדים הם לא יותר מכלי משחק בידי אחד מבני הזוג שיבקש לעשות שימוש בילדים לטובתו. מטרתו של המאמר שלפניכם הוא להעניק צרור עצות שבאמצעותן תתגרשו מבלי לפגוע באנשים היקרים לכם ביותר – ילדיכם.

הותירו את הילדים אל מחוץ לויכוח.
 ספרו לילדים שלכם מדוע החלטתם להיפרד. אל תסתירו זאת מהם אך בה בעת עשו ככל יכולתכם על מנת לתאם את הדברים ולא לסתור האחד את השני. 

הדבר החשוב ביותר יהיה לגרום להם להבין כי ההחלטה שקיבלתם אינה קשורה כלל ועיקר להתנהגותם. ולבסוף, הרגיעו אותם וגרמו להם להבין כי גם לאחר הגירושין. ימשיכו הילדים את הקשר עם ההורה הלא משמורן לרבות באמצעות הסדרי ראייה ברורים.

אל תסיטו את הילדים.
 הימנעו משימוש בילדכם ככלי משחק במאבק הגירושין. זכרו, כי כל מה שאתם עושים עכשיו – עלול להתנקם בכם בעתיד. ואף לגרום נזק בלתי הפיך לילדים שלכם. לכן, יהיה לוודא שהילדים יודעים ששני ההורים אוהבים אותם  – ויהי מה.

דווקא בתקופה הקשה – הישארו לצדם של ילדיכם.
 זכרו כי תקופת הגירושין היא מאוד לא קלה עבור ילדיכם. הקפידו לבלות עמם כמה שיותר זמן ותאפשרו להם לדבר על הנושאים שמטרידים אותם ולהעלות אותם בפניכם.

רצוי בפניהם של שני בני הזוג. אל לכם להעמיד פנים שהכל כתמול שלשום. אך בה בעת הימנעו מהפיכת התקופה המתוחה אותה אתם עוברים לחזות הכל.

אל תטפחו תקוות שווא בקרב ילדיכם . פעמים רבות מרגישים הילדים כי הגירושין אינם סוף פסוק וכי יש סיכוי שתחזרו לחיות יחד אי שם בעתיד הנראה לעין.

אם אתם נחושים להיפרד, שדרו זאת גם לילדים אך עשו  זאת במתינות וברגישות הרצוייה, שכן אסור לכם לתת להם את התחושה כי מדובר בהחלטה זמנית – אם אלו אינם פני הדברים.

והכי חשוב הוא לכבד את ההורה השני בפני הילדים. ובכך למנוע טראומות וחוויות בלתי נשכחות שליליות לילדים אשר בסופו של יום זוכרים לא מעט במרוץ השנים.

המצב האידיאלי הוא כאשר הצדדים מכבדים האחד את השניה ומצליחים לנהל מערכת קורקטית תקינה.

מאמרים רבים הצביעו על כך כי הקושי של הילדים בגירושים הם לא הגירושים עצמם. אלא התהליך עצמו בין ההורים. נקבע במפורש כי כאשר הגירושים נעשים באופן שפוי ושקול.  הפגישה בילדים היא מינימאלית.

בלי לפגוע בילדים
בלי לפגוע בילדים צילום אילוסטרציה pixbay

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.